istanbul-dgs-beylikdüzü-ygs

istanbul-dgs-beylikdüzü-ygs


2021 DGS 2. tercih kılavuzu yayınlandı mı? Tüm gözler ÖSYM açıklamasında! DGS ek tercihler ne zaman başlayacak?

DGS ek tercih tarihleri adayların gündeminde yer almaya devam ediyor. DGS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından eylül ayında tamamlanan kayıt süreci ile beraber gözler 2. tercih tarihine çevrildi. Üniversitelerde kalan boş kontenjanları belirleyecek olan ÖSYM,

2021 DGS ek tercih kılavuzunu erişime açacak. Adaylar 4 yıllık üniversitelere DGS kılavuz bilgisi ile tercih yapacak. Peki, DGS ek tercihler ne zaman başlayacak? İşte, 2021 DGS 2. tercih tarihleri hakkında ayrıntılı bilgiler.

DGS ek tercihler ne zaman sorusu son gelişmeler ile adaylar tarafından takip ediliyor. 14 Eylül’de açıklanan DGS tercih sonuçları sonrası 4 yıllık üniversiteye yerleşemeyen adaylar ek tercih sürecini beklemeye başladı. Adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için ek tercihler alınacak. Ancak 2021 DGS ek tercih tarihleri hakkında henüz ÖSYM’den bir açıklama gelmedi.

DGS EK TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

DGS ek tercih tarihleri henüz belli olmadı. Geçtiğimiz yıl DGS tercih sonuçları 7 Ekim’de açıklanmış, ek tercihler 05 – 11 Kasım 2020 tarihleri aralığında alınmıştı.

DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır. Adaylar, 2021-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihler arasında yapacaklarını ÖSYM’nin internet sitesinden öğreneceklerdir.

2021-DGS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2021-DGS’ye girmiş ve 2021-DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir.
Tercihler aday tarafından, bireysel olarak internet aracılığıyla, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri kullanılarak elektronik ortamda yapılacaktır. Posta ile Merkezimize gönderilen veya elden verilen tercihler işleme alınmayacaktır.

Ek Yerleştirme sonuçları, ÖSYM‘nin internet sayfasında yayımlanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra adayların sonuç belgelerinde belirtilecek tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Adaylara ayrıca yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaylardan yerleştirme ücreti alınmaz ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaydan yerleştirme ücreti (25,00 TL) alınır. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

Yorumlar devre dışı.