YDS NEDİR?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) talimatı ile Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından merkezi olarak yapılan ve ÜDS,KPDS ve KPSS Yabancı Dil sınavlarının kaldırılmasının ardından bu sınavların yerini alan yabancı dil sınavıdır. Beylikdüzü yds kursu

YDS’de yabancı dil bilgisini gramer,okuma anlama ve kelime bilgisi açısından ölçen çoktan seçmeli test yöntemi uygulanır.YDS sınavı senede 3 kez yapılır.

İlk sınav İlkbahar YDS (YDS/1),ikinci sınav ise sonbahar YDS (YDS/2),üçüncü sınav kış YDS (YDS/3) olarak geçmektedir.80 sorudan oluşan YDS ‘de süre 150 dakikadır.Sınavda hem okuduğunu anlama becerisini ölçen paragraf soruları,cloze testler hemde kelime bilgisini ölçen sorular bulunmaktadır.YDS Nedir?

YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı), genelde nisan ve eylül ayları olmak üzere ÖSYM tarafından yılda iki kez yapılan yabancı dil sınavıdır.

YDS Kurs ücretleri ne kadar?,

YDS kursu ne kadar sürer?,

YDS Hazırlık Kursu nedir?,

YDS kursuna gitmek için hangi seviyede olmak gerekir?

YDS Ne İşe Yarar?

  • YDS, kamu kurumlarında çalışıp yabancı dil tazminatı almak isteyenlerin girmesi gereken bir sınavdır. Yabancı dil tazminatı almak için en az C seviyesinde puan almak gerekmektedir. Alınan ücret aşağıda ki tabloya göre değişmektedir.

                90 – 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi

                80 – 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi

                70 – 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi

                60 – 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi

                50 – 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi

  • Yüksek Lisans ve doktora yapmak isteyenlerin girmesi gereken bir sınavdır. Doktora için en az 55puan almak gerekmektedir. Yüksek lisans başvurularında puan isteyen üniversiteler olduğu gibi puan istemeyen üniversiteler de mevcuttur. Fakat yüksek lisans sonrası doktora düşünülüyor ise eğer, en az 55 almakta fayda vardır.
  • Doçentlik sınavına başvuranların en az 65 alması gereken bir sınavdır.
  • KPSS-A sınavına girenlerin girdiği bir sınavdır. A grubu kadrolarına başvuracak adayların bu sınava girmesinde fayda bulunmaktadır.
  • TUS sınavına girenlerin girmesi gereken bir sınavdır.
  •  

Hangi diller YDS’de vardır?

İlk Bahar Döneminde yapılan sınavda: Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish Dili), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch Dili), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca (Ukraince) ve Yunanca

Son bahar döneminde yapılan sınavda: Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça

YDS puan hesaplama robotu için BURAYA tıklayınız.

YDS Kaç yıl geçerlidir?

Tazminat almak için 5 yıl geçerlidir.

Yüksek Lisans, Doktora ve doçentlik için süre sınırı yoktur.

KPSS-A ve uzmanlık sınavları için ise ilgili yıl için geçerlidir.

Sınavda kaç soru sorulmaktadır?

80 Soru sorulmaktadır. Bir sınavda yalnızca bir alan yapılabilir.

Sınav süresi Ne kadardır?

180 dakikadır.

Sınav hangi illerde yapılmaktadır?

Sınav her ilde yapılmamaktadır. Başvurucunun adresine göre belirli merkezler bulunmaktadır. Bunun için YDS başvuru kılavuzuna bakmak gerekmektedir.

Sınav ücreti ne kadardır?

2018 bahar dönemi itibarı ile sınav ücreti 100 TL’dir.

YDS  zor bir sınav mıdır?

YDS, eskiden ÜDS’de olduğu gibi gramer bilip 70 alınan bir sınavdan öte, kelime, okuma ve okuduğunu anlama sınavı olduğu için hazırlanılması gereken bir sınavdır.Sizi kursumuza bekleriz iletişime geçin

beylikdüzü-kpss-kursu

KPSS KPSS NEDİR? KPSS ÖĞRETMENLİK SINAVI NEDİR? KPSS-ÖĞRETMENLİK sınavı, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan tüm eğitim kurumlarında kadrolu olarak öğretmenlik […] Devamini oku

Ara
iletişim
WhatsApp