beylikdüzü-LGS-kursu

beylikdüzü-LGS-kursu


LGS Nedir, Liselere Geçiş Sistemi Ne Demek?

Liselere Geçiş Sistemi kısa adı ile LGS, Türkiye’de liselere geçiş sistemindeki büyük değişikliği ifade eder. Mili Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açıklanan sistemde TEOG yerine Liselere Kayıt Sistemi uygulanacak. beylikdüzü LGS Kursları Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG yerine liselere geçiş için uygulanacak yeni sistemin ayrıntılarını açıkladı.

Bu yeni sisteme eğitim uzmanları, akademisyenler ve öğretmenlerin katkı sağladığını belirten Yılmaz bunun yanı sıra velilerden gelen önerileri de dikkate aldıklarını söyledi. Liseye kayıt uygulamasında sınav öğrencinin isteğine bağlı olacak ve adrese dayalı yerleştirme yapılacak. Özel okullar ve özel kolejler içinse adrese yakın olma şartı aranmayacak. İ

stanbul özel okullar arasında kalitesi ile öne çıkan Bilgi Koleji’ne gelerek özel okul fiyatları ve özel okul ücretleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. En kaliteli eğitim için en iyi fiyat politikamız hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Liseye Geçiş Sistemi Nasıl?

Mili Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yaptığı açıklamaya göre öğrencilerin yüzde 90’ı adresine yakın okullara gidecek. Liseye yerleştirme okul başarı puanı ile yapılacak. Öğrencilerin kalan yüzde 10’u ise proje okullarını da kapsayan bir sınav yapılarak yerleştirilecek. İsteyen öğrenciler, haziran ayında gerçekleştirilecek sınava girecek. Öğrenciye 5 tercih hakkı verilecek. Sorular Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanacak. Sorular, 6, 7 ve 8. Sınıf müfredatından hazırlanacak.

LGS KURSLARI

Adrese Dayalı Öğrenci Yerleştirme

TEOG’da öğrenci puanına uygun aynı ilçede bulunan okullara gidiyordu. Fakat özellikle büyükşehirlerde bazı ilçelerin büyük olmasından dolayı, öğrenciler evinden uzakta okullara gitmek zorunda kalıyordu. Bu durum hem öğrenci hem de veliler için güvenlik ve maddi sıkıntılara yol açıyordu. Adrese dayalı öğrenci yerleştirme sisteminde ise bu sorunlar ortadan kalkmış olacak.

Sınav İsteğe Bağlı Yapılacak

Eski TEOG sisteminde tüm öğrencilerin sınava girmesi zorunluydu. Fakat yeni sistemde sınava girmek öğrencinin isteğine bağlı olacak. Öğrenciler sınava girmeseler bile tercih ettikleri liseye yerleştirilecek.

Okul Tercihi Nasıl Yapılacak?

Sınava girmek istemeyen öğrenciler evine en yakın olan 5 okuldan birini seçebilecek. Bu okullar Anadolu Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Meslek Lisesi ya da diğer liseler olabilir. Sınava giren öğrencilerin de 5 tercih hakkı bulunacak. Milli Eğitim Bakanlığı, Mayıs ayında Fen Liseleri gibi okullarda eğitim almak isteyen öğrenciler için listeyi açıklayacak. Puanıyla yerleşemeyen öğrenciler, yine evlerine en yakın okulu tercih edecek.

Liseye Geçiş Sınavı Ne Zaman Gerçekleştirilecek?

Liseye Geçiş Sınavı 2 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek. Sınav, tek oturum olarak yapılacak ve sonuçlar yine haziran ayı içerisinde açıklanacak. 60 sorudan oluşan sınav 90 dakika sürecek.

Sınavın İçeriği Nasıl Olacak?

Sınavda çoktan seçmeli sayısal ve sözel sorular yer alacak. 6. 7. ve 8. sınıf müfredatından oluşacak sorular Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanacak. Yabancı eğitim kurumları ve kolejler istedikleri takdirde kurum içi sınav da yapabilecek. Sınava giren ve girmeyen tüm öğrencilerin yerleştirme sonuçları aynı anda açıklanacak.

Yorumlar devre dışı.