DGS’nin açılımı  dikey geçiş sınavıdır.Ölçme,Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nın meslek yüksek okulları ile açıköğretim önlisans mezunlarının lisans öğrenimine girişi için düzenlenir.Beylikdüzü DGS kursu Dikey geçiş sınavı ÖSYM tarafından her yıl Temmuz ya da Ağustos ayında yapılan bir sınav türüdür.

DGS’nin amacı sözel veya sayısal içerikli akıl yürütme becerilerinin ölçülmesidir.Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuruda bulunacak adaylara meslek yüksek okulları ve açıköğretim önlisans programlarından mezun olma koşulu aranmaktadır. Bu sınavda 60 Matematik ve 60 Türkçe olmak üzere toplam 120 soru yer almaktadır.Sınav süresi 2 saat 30 dakika başka bir ifade ile 150 dakikadır.

DGS bir yıl geçerliliği olan bir sınavdır,ancak sınava bir kere girilme sınırı yoktur.Sınava giriş sınırsızdır.Sınav puanları sınav sonucunda hesaplanan sözel ve sayısal puanların hesaplanmasıyla oluşur.Önlisans eğitiminden elde edilen akademik not ortalaması bu noktada önemlidir.Hesaplanan başarı puanları belli olan kat sayılar ile çarpılırve bunun neticesinde toplam puan elde edilir.

Dikey geçiş sınavı zor mu sorusuda adayların en çok merak ettiği sorulardan biridir.Aslında bu sorunun yanıtı tamamen kişiye bağlıdır.150 dakikalık olan bu sınav yalnızca iyi bir hazırlık sürecini kapsamaz aynı zamanda da iyi bir zaman yönetimini de beraberinde getirir.DGS’ye nasıl hazırlanılır sorusunun en önemli yanıtlarıda planlama,düzenli çalışma,konu ve soru eksiğinin olmamasıdır.       

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) Nedir?

DGS (Dikey Geçiş Sınavı), ön lisans mezunlarının girebileceği ve 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapabilmeyi sağlayan, ÖSYM tarafından düzenlenen bir sınavdır. DGS’ye girebilmek için bir meslek yüksek okulu veya açık öğretim ön lisans programından mezun olmak gerekir. Eğer son sınıftaysanız ve staj çalışmanızı tamamlamışsanız da DGS’ye girebilirsiniz. Eğer yurt dışındaysanız (KKTC dahil) ve DGS’ye girmek istiyorsanız yine bir meslek yüksek okulu veya dengi bir okuldan mezun olmanız gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

beylikdüzü-kpss-kursu

KPSS KPSS NEDİR? KPSS ÖĞRETMENLİK SINAVI NEDİR? KPSS-ÖĞRETMENLİK sınavı, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan tüm eğitim kurumlarında kadrolu olarak öğretmenlik […] Devamini oku

Ara
iletişim
WhatsApp